Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Your best online store in Jordan
+962 6 5677 488
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Model | 4th Generation Intel® Core™ i3-4160 |
| Processor Cache | 3M |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Specifications Main Board | |
| Chipset | Intel® H81 |
| Operating System | |
| OS | Free Dos |
| Memory | |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Type | DDR3 1600MHz |
| Storage Specification | |
| Storage Size | 500 GB |
| Storage Technology | HDD SATA |
| Speed (RPM) | 7200 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Card Model | Intel HD Graphics 4400 |
| Input & Output | |
| Ports | 2 – USB 3.0 (2 rear) 6 – USB 2.0 (2 front/4 rear) RJ-45 DVI-D VGA Microphone/Headphone Combo Jack Audio Line Out; Audio Line In |
| Optical Drive | SATA Super Multi Light Scribe DVD Writer |
| Networking | |
| Ethernet Port | Integrated Realtek RTL8111DL Gigabit Ethernet |
| Extras | |
| Multimedia | HP Keyboard HP Optical Mouse |
| After Sales Service | |
| Warranty | 1 year international warranty |
| Physical Specifications | |
| Weight | 2.30kg |