Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Your best online store in Jordan
+962 6 5677 488
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Model | Intel® Core™ i5-10210U Processor 10th Gen |
| Processor Cache | 6MB Smart cache |
| Number of Cores | 4 cores / 8 threads |
| Processor Speed | 1.6GHz up to 4.2GHz |
| Operating System | |
| OS | Free DOS |
| Memory | |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Type | DDR4 - 2667MHz |
| Storage Specification | |
| Storage Size | 1TB |
| Storage Technology | 5400 RPM SATA Hard Drive |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Card Model | Intel UHD Graphics 620 |
| Panel Type | HD (1366 x 768) Anti-Glare Non-Touch 220nits TN |
| Screen Size | 14" |
| Input & Output | |
| Ports | Display port over Type-C
1x uSD Reader 1x Universal Audio Jack 1x USB 3.2 Gen 1 with Powershare 1x HDMI 1.4b 1x Wedge-shaped Lock Slot 1x DC-in 7.4mm Barrel 1xUSB 3.2 Gen 1 1xRJ45 |
| Keyboard | Dual Pointing Arabic Backlit Keyboard |
| Optical Drive | No |
| Built-in Camera | RGB Camera |
| Microphone | Microphone Bezel |
| Networking | |
| Wireless Network | Wireless Intel AX201 WLAN Dual-Band Wi-Fi 6 AX201 2x2 802.11ax 160MHz |
| Security & Privacy | |
| Fingerprint Reader | NO FingerPrint |
| Connectivity | |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Mobile Broadband Card | No Mobile Broadband Card |
| General Features | |
| Color | Grey |
| Weight | Starting Weight: (1.48 kg) |
| Power Management | |
| Battery (Capacity) | 3 Cell 42Whr ExpressCharge |
| After Sales Service | |
| Warranty | 1-year international warranty |