ASUS VivoBook 14 (X1404VA-NK1173) – Core i7 13th Gen – 8GB RAM – 512GB SSD – 14" FHD - Silver
- Availability:
- In Stock
- Product Code:
- X1404VA-NK1173
- Brand:
- Asus
You save JOD 60.00
Attention: Our specialization focuses on custom configured computers. The original package box might be opened to install an upgrade to meet the advertised specifications. Modified products have been professionally tested and resealed.
PC Series: ASUS Vivobook 14 LED-backlit Personal Laptop
·Display: 14" LED-backlit (1920 x 1080) 250 nits Anti-glare 45% NTSC color gamut, 16:9 aspect ratio, 60Hz
·Processor: Intel Core i7-1355U 10-Core(Up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Intel Smart cache,10 cores,12 threads)
·Graphics: Intel Iris Xe Graphics Shared
·Memory: 12GB DDR4 SDRAM 3200 MHz
·Storage: 512GB NVMe M.2 SSD
·Operating system: Windows 11 Home
·Camera: 720p HD Camera with Privacy Shutter
·Communications: Intel Wi-Fi 5 (1x1) and Bluetooth 5
Ports and Slots:
1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C
2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A
1 x USB 2.0 Type-A
1 x HDMI v1.4
1 x Headphone/Microphone Combo Jack
1 x Coaxial plug Power Jack
Battery: 3 Cell 42 Wh, Up to 6 hours on average usage
Size and Weight: 12.79 x 8.42 x 0.7 inches, 3.09 lbs
Color: Quiet Blue
45W AC Adapter,32GB USB Drive included
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | Core™ i7-1355U |
| Processor Cache | 12MB |
| Number of Cores | 10-Core |
| Number of Threads | 12-Thread |
| Processor Speed | Up to 5.0GHz |
| Operating System | |
| O.S | Dos |
| Memory | |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Storage Specification | |
| Storage Size | 512GB |
| Storage Technology | SSD M.2 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Type | Integrated |
| Graphic Card Manufacturer | Intel |
| Graphic Card Model | Intel UHD Graphics |
| Graphic Memory Size | Shared Memory |
| Display | |
| Display Type | Full HD |
| Screen Size (Inches) | 14" |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 |
| Display Panel Technology | IPS |
| Input & Output | |
| Ports | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps)
1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (data speed up to 5Gbps) 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in |
| Keyboard | Chiclet Keyboard-6 rows with Fn keys |
| Speakers | SonicMaster
Built-in speaker |
| Built-in Camera | HD VGA camera - With privacy shutter |
| Microphone | Built-in microphone |
| Security & Privacy | |
| Camera Security | Privacy Shutter |
| Connectivity | |
| Wireless Technology | WiFi 6E |
| Connectivity, standard | Wi-Fi 6E(802.11ax)+
Bluetooth (Dual band) |
| General Features | |
| Color | Silver |
| Weight | 1.40Kg |
| Power Management | |
| Battery Celles | 3-Cell |
| Battery (Capacity) | Integrated 42Wh |
| After Sales Service | |
| Warranty | One Year |












