Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Your best online store in Jordan
+962 6 5677 488
| Main Categories | |
|---|---|
| Category Type | Touch |
| Processor Specifications | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | Series 1 |
| Processor Type | Core 7 |
| Processor Model | Intel Core 7 150U |
| Processor Cache | 12MB |
| Number of Cores | 10-Core |
| Number of Threads | 12-Thread |
| Processor Speed | Up to 5.4GHz |
| Operating System | |
| O.S | Dos |
| Memory | |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Storage Specification | |
| Storage Size | 512GB |
| Storage Technology | SSD M.2 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Type | Integrated |
| Graphic Card Manufacturer | Intel |
| Graphic Card Model | Intel UHD Graphics |
| Graphic Memory Size | Shared Memory |
| Display | |
| Display Type | Full HD |
| Screen Size (Inches) | 14" |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 |
| Touch Screen | Yes |
| Brightness | 250nits |
| Input & Output | |
| Ports | 2x Thunderbolt™ 4 (support display/PD)
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 2.1 TMDS 1x RJ45 1x 3.5mm Jack |
| Keyboard | Chiclet Keyboard 1.5mm Key-travel Spill-resistant Keyboard Support NumberPad |
| Speakers | SonicMaster
Built-in speaker |
| Optical Drive | NO |
| Built-in Camera | 720p HD camera - With privacy shutter - 13.0M camera |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Security & Privacy | |
| Security Chip | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 |
| Physical Lock | Kensington Security Slot™ |
| Connectivity | |
| Wireless Technology | WiFi 6 |
| Connectivity, standard | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.2 Wireless Card
Ethernet - RJ45 |
| General Features | |
| Color | Star Black |
| After Sales Service | |
| Warranty | One Year |