Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Your best online store in Jordan
+962 6 5677 488
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Model | 8th Generation Intel® Core™ i7-8650U |
| Processor Cache | 8M |
| Number of Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.90GHz up to 4.20GHz |
| Operating System | |
| OS | Dos |
| Memory | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | DDR4 2400MHz |
| Storage Specification | |
| Storage Size | 512 GB |
| Storage Technology | SSD SATA |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Card Model | Intel HD Graphics |
| Panel Type | HD (1366 x 768) Anti-glare TN Display |
| Screen Size | 14" |
| Input & Output | |
| Ports | 3 x USB 3.0; 1 x HDMI; 1 x VGA; 1 x Network connector (RJ-45)
1 x SD 4.0 Memory card reader; 1 x Headset/mic combo jack |
| Optical Drive | No |
| Built-in Camera | Dell HD Webcam |
| Microphone | Yes Built-In |
| Networking | |
| Wireless Network | Wireless-AC 8265 Wi-Fi |
| Connectivity | |
| Bluetooth | Yes |
| General Features | |
| Color | Black |
| Weight | 2.20 kg |
| After Sales Service | |
| Warranty | 3 years international warranty |
| Physical Specifications | |
| Weight | 2.30kg |