Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Your best online store in Jordan
+962 6 5677 488
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Model | Intel® Core™ i5-10210U Processor 10th Gen |
| Processor Cache | 6 MB Intel® Smart Cache |
| Number of Cores | 4 cores / 8 threads |
| Processor Speed | 1.6GHz up to 4.2GHz |
| Operating System | |
| OS | Free DOS |
| Memory | |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | DDR4 - 2666MHz |
| Storage Specification | |
| Storage Size | 1TB |
| Storage Technology | HDD SATA Hard Drive (Optional Support SSD M.2) |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Card Model | Intel® UHD Graphics for 10th Gen Intel® Processors |
| Panel Type | HD (1366 x 768) Anti-Glare |
| Screen Size | 14" |
| Input & Output | |
| Ports | 1 Flip-Down RJ-45 port 10/100/1000 Mbps
1 USB 2.0 port 1 USB 3.2 Gen 1 Type-A port with PowerShare 1 USB 3.2 Gen 1 Type-A port 1 HDMI 1.4 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C port with DisplayPort 1.2 Alt mode 1 Universal Audio Jack |
| Keyboard | Backlit Keyboard Eng Arabic |
| Optical Drive | No |
| Built-in Camera | 1280x720 Integrated HD Webcam |
| Microphone | Built-in |
| Networking | |
| Wireless Network | Intel Dual Band Wi-Fi 6 AX201 2x2 802.11ax 160MHz |
| Connectivity | |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| General Features | |
| Color | Black |
| Weight | Starting Weight: (1.53 kg) |
| Power Management | |
| Battery (Capacity) | 3 Cell 40Whr |
| After Sales Service | |
| Warranty | 1-year international warranty |