Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Your best online store in Jordan
+962 6 5677 488
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Model | 7th Generation Intel® Core™ i7-7700HQ |
| Processor Cache | 6M |
| Number of Cores | 4 |
| Processor Speed | 2.80GHz up to 3.80GHz |
| Operating System | |
| OS | Free Dos |
| Memory | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | DDR4 2400MHz |
| Storage Specification | |
| Storage Size | 128GB SSD + 1TB HDD |
| Storage Technology | SSD + HDD SATA |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Card Model | NVIDIA GeForce GTX 1050Ti 4GB GDDR5 |
| Panel Type | Full HD IPS UWVA (1920 x 1080) Anti-glare WLED-Backlit Display |
| Screen Size | 15.6" |
| Audio | |
| Speakers | Two speakers |
| Input & Output | |
| Ports | 1 HDMI 2 USB 2.0 1 USB 3.0 1 x USB 3.1Type-C 1 RJ-45 1 multi-format SD media card reader |
| Keyboard | backlit keyboard |
| Optical Drive | NO |
| Built-in Camera | Acer Wide Vision HD Camera with dual array digital microphone |
| Networking | |
| Wireless Network | Intel® 802.11ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 4.2 Combo |
| General Features | |
| Color | Black |
| Weight | 2.70 kg |
| After Sales Service | |
| Warranty | 1 year international warranty |
| Physical Specifications | |
| Weight | 2.70kg |